Podcast od A do Z

w 21 dni

Myślisz o własnym podcaście?

Na pewno – jak każdy początkujący podcaster – masz mnóstwo pytań na temat sprzętu, edycji, czy publikacji pierwszego odcinka.

Na pewno zastanawiasz się jaki mikrofon będzie odpowiedni, jak wyciąć wszystkie pomyłki, jak zmontować czołówkę i co oznacza magiczny skrót RSS.

Jesteś we właściwym miejscu!

Zapraszam Cię serdecznie do skorzystania z mojego doświadczenia trenera i podcastera. Ze mną nauczysz się jak przygotować swój podcast od A do Z. Od pomysłu, do publikacji gotowego, profesjonalnie przygotowanego pierwszego odcinka.

Zacznij kurs „Podcast od A do Z w 21 dni” już teraz.

Zacznij już teraz swoją przygodę z podcastem.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs Podcast od A do Z w 21 dni adresowany jest do osób, które chcą rozpocząć, bądź niedawno rozpoczęły swoją przygodę z podcastingiem. Dla osób, które nie mają dużej wiedzy technicznej i mają wątpliwości czy podążają we właściwym kierunku.

 

Co zyskasz z moim kursem?

W 21 dni nauczę Cię jak przygotować swój pierwszy podcast. Pomogę Ci wybrać mikrofon, ustawić cały sprzęt i oprogramowanie, nagrać dźwięk, opracować czołówkę, a także skonfigurować stronę www i dodać podcast do wszystkich niezbędnych katalogów. Wyjaśnię najważniejsze pojęcia, jak LUFS, czy RSS, rozwieję Twoje wątpliwości i odpowiem na nurtujące Cię pytania.

 

Co otrzymasz?

Otrzymasz nielimitowany czasowo dostęp do kursu trwającego 21 dni.

Otrzymasz ponad 6 godzin nagrań video, dokumenty do pobrania, próbki audio.

Otrzymasz kilkanaście porad omawiających codzienne czynności podcastera.

Otrzymasz przykłady złych i dobrych nagrań oraz wyjaśnienia jak uniknąć tych pierwszych.

Otrzymasz podpowiedzi jak stworzyć czołówkę i skąd wziąć legalną muzykę do podcastu.

Otrzymasz moją uwagę. Każdy uczestnik kursu proszony jest o nagranie i wysłanie do mnie plików, które są później omawiane.

A jeżeli to wszystko okaże się niewystarczające, otrzymasz możliwość zwrotu kosztów kursu.

Zacznij kurs „Podcast od A do Z w 21 dni” już teraz!

Kim jestem?

Jestem podcasterem. Prowadzę podcast Co się czyta? i serwis Jak zrobić podcast, w którym publikuję podpowiedzi dotyczące podcastów. Jestem gospodarzem podcastu Porozmawiajmy o podcastach, w którym rozmawiam z osobami takimi jak Ty, miłośnikami podcastów i początkującymi podcasterami. Rozmawiamy o ich pasjach i trudnościach, które musieli przezwyciężyć, aby opublikować swój pierwszy odcinek. Do niedawna prowadziłem także podcast Mój mały wielki biznes.

Jestem trenerem z ponad 10-letnim doświadczeniem. Przeszkoliłem tysiące osób. Jest mi bardzo miło mogąc zaprosić Cię do grona moich studentów.

Co mówią widzowie o moich filmach i mini-poradnikach

Znakomita strona, świetne, profesjonalne porady. Właśnie takiego miejsca szukałem w internecie, aby zacząć swoja przygodę z tworzeniem podcastów. Serdecznie dziękuję za te materiały.

Mikołaj

Świetny poradnik 🙂 Od dłuższego czasu szukam rozwiązania i właśnie je znalazłam 🙂 🙂 🙂 Dziękuję

Ewelina

Dzięki za rozmowę Krystian! Przy okazji odkryłem Twoją stronę – mnóstwo ciekawych informacji. Dodałem do czytnika 🙂

Dominik

Świetny blog, piszesz o podcastach, kiedy jeszcze nikt się za to konkretnie nie zabrał. Dziękuję za przydatne materiały i pozdrawiam! Warto byłoby popracować nad marketingiem, bo blog ma duży potencjał, a odbiorców malutko.

Marcin

Mega przydatne!

Marcin

dziękuje za pomoc

Nikos

Super

Yann

Dziękuję za wszystkie rady i za Twoja wspaniala stronę na ktorej jest tyle wartosciowych wpisow.

🙂 jako zupelnie poczatkujaca sledze uwaznie kazdy filmik i z dnia na dzien wiem coraz wiecej 🙂 pelen profesjonalizm 🙂

Ewelina

Jak zwykle świetny materiał.

Mikołaj

Program kursu Podcast od A do Z w 21 dni

Dzień 1. Wprowadzenie

Pierwszego dnia wprowadzam Cię w tematykę kursu. Przypominam też w jaki sposób słuchacze szukają podcastów i co powoduje, że przestają ich słuchać.

Dzień 2. Przygotowania

Drugiego dnia zajmiemy się tematyką i treścią Twojego podcastu. Powiem jakie elementy powinien zawierać podcast i jak przygotować tytuł, aby zachęcał do subskrypcji i ułatwiał wyszukiwanie.

Otrzymasz także listy do odznaczania wszystkich rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem podcastowania oraz podczas nagrywania każdego odcinka.

Dzień 3. Mikrofon

Trzeciego dnia zajmiemy się najważniejszym urządzeniem – mikrofonem. Na początku opowiem trochę o rodzajach mikrofonów, ich działaniu i sposobach podłączania. Następnie podpowiem jak wybrać najlepszy mikrofon dla Twojego podcastu. Całość przy uwzględnieniu różnych możliwości finansowych.

Odpowiem także na pytanie czy smartfon nadaje się do nagrywania podcastów.

Dzień 4. Mikser, interface i inne trudne nazwy

Studio podcastera, to często nie tylko mikrofon i komputer. Wiele osób korzysta z dodatkowych urządzeń, jak miksery, czy interfejsy audio. Czwartego dnia kursu zajmiemy się takimi właśnie urządzeniami. Podpowiem czy są Ci potrzebne i jeżeli tak, to czym się kierować przy wyborze.

Dzień 5. Pozostały sprzęt

Jak już mówimy o mikrofonach i mikserach, porozmawiajmy także o pozostałych urządzeniach, które goszczą w studiu podcastera, a o istnieniu których często nie myślimy. Zamocujemy mikrofon, wybierzemy kable, dopasujemy słuchawki.

Dzień 6. Konfiguracja sprzętu

Duża część kursu poświęcona jest sprzętowi. Uzbieraliśmy go (albo i nie) dosyć dużo, teraz musimy wszystko ustawić, skonfigurować, przygotować i sprawdzić, czy działa. Czyli szóstego dnia powkładamy na swoje miejsca wszystkie kabelki i ustawimy poziomy głośności.

Dzień 7. Oprogramowanie

Nie da się opublikować dobrego podcastu bez odpowiednich programów. Siódmego dnia kursu podpowiadam jakie programy są najlepsze, najłatwiejsze w obsłudze i najtańsze dla początkującego podcastera. Zaproponuję jeden z nich, który moim zdaniem spełnia wszystkie wymogi.

Dzień 8. Audacity

Ósmy dzień, to obsługa Audacity. Najpopularniejszego programu początkującego podcastera. Tego dnia zajmiemy się funkcjami, które są potrzebne, albo po prostu mogą się przydać podczas nagrywania i edycji podcastu.

Dzień 9. Nagrywamy pierwszy odcinek - cz. 1

Wreszcie nagrywamy! Wprawdzie jeszcze nie materiał, który zostanie opublikowany, tylko odcinek testowy, ale przy okazji zajmiemy się nagrywaniem czołówki i zakończenia (tzw. intro i outro) i dobierzemy muzykę do Twojego podcastu.

Dzień 10. Nagrywamy pierwszy odcinek - cz. 2

Nagrywania ciąg dalszy. Tym razem nagrywamy pierwszy odcinek Twojej nowej audycji. Jeżeli chcesz, możesz także poćwiczyć nagrywanie wywiadów.

Dzień 11. Edycja - cz. 1

Jedenastego dnia zajmujemy się jakością. Usuwamy szumy, niepotrzebne elementy, przerywniki i zakłócenia.

Dzień 12. Edycja - cz. 2

Dwunastego dnia kursu składamy całe nasze nagranie w jedną całość. Przy okazji wyjaśniam takie pojęcia, jak EQ, kompresor, czy LUFS.

Dzień 13. Przygotowywanie pliku końcowego

Nasze dane w Audacity nie nadają się jeszcze do przekazania słuchaczom. Musimy przygotować odpowiedni plik. Zajmujemy się jego podstawowymi parametrami, jakością, wielkością i typem. Robimy backup całego projektu.

Dzień 14. Wysyłka plików

Jeżeli nie jesteś zadowolona/zadowolony ze swojego nagrania, czternasty dzień jest dobrym momentem, aby popracować nad szczegółami. To jest też dzień, w którym – po zakończeniu prac nad plikiem – wysyłasz mi go do omówienia.

Dzień 15. RSS

RSS to skrót, przez który wiele osób rezygnuje z myśli o podcastach. Niesłusznie! Pokażę Ci, że RSS nie gryzie i tak naprawdę, to prawdopodobnie już go masz nawet o tym nie wiedząc. O pliku RSS powinniśmy trochę wiedzieć, więc piętnastego dnia zajmiemy się wyłącznie tym tematem.

Dzień 16. Strona www

Wprawdzie podcast, to nagrania audio, ale własna strona www również jest bardzo przydatna. Szesnastego dnia zajmiemy się hostingiem, domeną i serwerem. Przygotujemy stronę www dla naszego podcastu.

Tego dnia policzymy także ile miejsca na serwerze potrzebujesz na swoje nagrania i podpowiem gdzie przechowywać pliki podcastu, aby były łatwo dostępne dla słuchaczy.

Dzień 17. WordPress i wtyczki podcastera

Siedemnasty dzień kursu zakończysz w pełni skonfigurowanym serwerem gotowym do publikacji Twojego podcastu. Będziesz mieć gotowe strony www oraz wszystkie niezbędne wtyczki, które później ułatwią publikację kolejnych odcinków, dodawanie ich do katalogów i analizę przez wyszukiwarki.

Dzień 18. Katalogi podcastów

Co zrobić, aby słuchacze dotarli do Twojego podcastu? Osiemnastego dnia szczegółowo opisuję proces dodawania podcastu do wszystkich najważniejszych katalogów. Podpowiadam jak ułatwić słuchaczom subskrypcję i dodanie podcastu do ulubionej aplikacji. To będzie ważny dzień. Tego dnia tak naprawdę pokażesz światu swoją nową audycję.

Dzień 19. SEO

Ten skrót każdy zna, ale nie każdy wie co z nim zrobić. Dziewiętnastego dnia kursu postaramy się sprawić, aby nasz podcast był jak najlepiej przygotowany do analizy przez wyszukiwarki, zarówno Google, jak i te wbudowane w katalogi podcastów.

Dzień 20. Statystyki

Statystyki, to coś, co każdy początkujący bloger i podcaster bardzo lubi. Co godzinę sprawdzamy czy na naszą stronę trafił już jakiś zabłąkany wędrowiec i czy przynajmniej zaczął słuchać naszego nagrania. Dwudziestego dnia dowiesz się gdzie szukać statystyk podcastu i jak je czytać.

Dzień 21. Informacje dodatkowe i podsumowanie

Już prawie koniec. Tego dnia zostało nam tylko kilka informacji do opanowania. Podsumujemy też cały kurs i sprawdzimy, czy wszystko było jasne i zrozumiałe.

Zacznij kurs „Podcast od A do Z w 21 dni” już teraz!