3 serwisy dla podcasterów, z których warto korzystać

Przedstawiam Wam kilka miejsc, które pomagają w subskrypcji podcastu i powodują, że łatwiej jest znaleźć naszą audycję.

Podcasting jest coraz popularniejszy na całym świecie, nie dziwi więc fakt, że powstaje coraz więcej narzędzi, serwisów internetowych i aplikacji, które mogą przydać się podcasterowi w jego działaniach. Czy to w realizacji i edycji nagrania, czy w promocji i nawiązaniu kontaktu ze słuchaczami. I tym drugim tematem się dzisiaj zajmiemy. Przedstawię Wam kilka miejsc, które ułatwiają nawiązywanie kontaktu ze słuchaczami, pomagają w subskrypcji podcastu i powodują, że łatwiej jest znaleźć naszą audycję.

Dużym problemem jest udostępnianie podcastów przez ich autorów. Ok. połowy odwiedzanych przeze mnie stron internetowych polskich podcastów nie posiada żadnych linków ułatwiających subskrypcję (będę o tym mówił za jakiś czas w jednym z moich nagrań), niektóre strony mają link tylko do Spotify (którego ja osobiście nie używam, więc taki link jest dla mnie bezwartościowy). Efekt jest taki, że nie jestem w stanie łatwo i wygodnie dotrzeć do wielu audycji, a jeżeli ja mam z tym problem, mają go również inni słuchacze. Chciałbym tu wykrzyczeć

Podcasterze, pozwól słuchaczom na słuchanie Twojego podcastu!

ale zamiast tego przedstawię narzędzia, które pomogą słuchaczom dotrzeć do dowolnej audycji, a autorom udostępniać linki w wygodny sposób.

 

Pod.link

Jest to bardzo prosta w obsłudze aplikacja pełniąca jedną, bardzo istotną rolę. Pod.link pozwala na wygodne dzielenie się linkami do audycji. W momencie pisania tego artykułu w serwisie mamy automatycznie wygenerowane linki do następujących miejsc: Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Overcast, Castbox, Stitcher, Pocket Casts, Player FM, Breaker, Radio Public, oraz uniwersalny link do RSS. Proste i szybkie w działaniu narzędzie, niewymagające żadnej konfiguracji. Wystarczy wpisać w polu wyszukiwarki nazwę audycji i voilà, wszystko gotowe.

Link do audycji Jak zrobić podcast w serwisie Pod.link: pod.link/1178939170.

 

3 serwisy dla podcasterów, z których warto korzystać

Podfollow

Na podobnej do Pod.link zasadzie działa inny serwis, Podfollow. Różnica jest jednak taka, że nie dostajemy kilkunastu linków do różnych aplikacji, ale jeden, który automatycznie przeniesie nas we właściwe miejsce. Podfollow umożliwia autorowi drobną konfigurację. Możemy np. określić jakie aplikacje mają być otwierane na jakim urządzeniu (Android, iOS, komputer). Działa to w ten sposób, że jeżeli otworzymy link Podfollow na iPhone, otworzy nam się np. Apple Podcasts, jeżeli na smartfonie z Androidem, uruchomimy Google Podcasts, a na komputerze zostaniemy przeniesieni na stronę WWW autora podcastu.

Podfollow umożliwia także utworzenie ładnego adresu WWW dla podcastu (np. mój adres wygląda tak: podfollow.com/jak-zrobic-podcast) i udostępnia proste statystyki. Bardzo wygodne jest też możliwość linkowania do konkretnego odcinka, nie tylko do całej audycji.

Link do audycji Jak zrobić podcast w serwisie Podfollow: podfollow.com/jak-zrobic-podcast.

3 serwisy dla podcasterów, z których warto korzystać

gopod.me

Jest to najbardziej rozbudowane narzędzie z prezentowanych dzisiaj. Gopod.me zaczynało od prostego udostępniania podcastów na takiej zasadzie, jak wyżej wspomniane aplikacje. Obecnie jest to rozbudowane narzędzie do udostępniania podcastu, kreatory linków, narzędzie do powiadomień typu push, statystyki, narzędzie do monitorowania kampanii za pomocą piksela Facebook, czy system obsługi newsletterów. Narzędzie jest tak dynamicznie rozbudowywane, że prawdopodobnie gdy czytacie ten artykuł, na liście funkcjonalności pojawiły się nowe pozycje. Część opcji gopod.me jest darmowa, za niektóre musimy zapłacić. Konto premium ze wszystkimi funkcjami kosztuje $4.99 miesięcznie.

Link do audycji Jak zrobić podcast w serwisie gopod.me: gopod.me/jzp

3 serwisy dla podcasterów, z których warto korzystać

Podsumowanie

Oczywiście opisane powyżej narzędzia są tylko ułatwieniem i nie zastąpią autora podcastu w jego działaniach promujących audycję. Każda strona internetowa audycji powinna posiadać linki do najpopularniejszych platform oraz do RSS, albo do któregoś ze wspomnianych narzędzi. Jeżeli chcemy dotrzeć do większej liczby słuchaczy, nie możemy im utrudniać dostępu do naszej audycji.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Krystian Zych

Zajmuje się edycją podcastów, prowadzi szkolenia i warsztaty podcastowe, uczy jak robić podcast, koordynuje działania związane z publikacją podcastów, współpracuje z dużymi firmami medialnymi, korporacjami, rozgłośniami radiowymi, instytucjami państwowymi, ale też z osobami prywatnymi i pomaga im wszystkim w tworzeniu i rozwoju podcastów. Organizuje także konferencje podcastowe, współpracuje z firmami hostingowymi, pisze artykuły i nagrywa filmy nt. podcastów.

Checklisty profesjonalnego podcastera

Pobierz dwie checklisty

Czy nagrywając i promując nowy odcinek podcastu masz pewność, że nic nie umknęło Twojej uwadze? O niczym nie zapomniałeś? Niezależnie od tego, czy nagrywasz solo, z gościem, w domu, zdalnie, czy w kawiarni, dwie checklisty profesjonalnego podcastera pomogą Ci w przygotowaniach i promocji każdego nagrania.

Obserwuj

Pobierz dwie checklisty profesjonalnego podcastera, która ułatwią Ci proces przygotowania, nagrywania i promocji podcastów.

Sprawdź skrzynkę e-mail, znajdziesz tam instrukcję pobrania Twoich plików.

Weź udział w moim kursie, który pomoże Ci wykorzystać nagrania audio i podcasty w zdalnym przekazywaniu wiedzy.

Sprawdź skrzynkę e-mail, znajdziesz tam ważną wiadomość.