Ile czasu zajmuje edycja podcastu? Z wpisów na różnych forach i grupach facebookowych wynika, że proces ten większości osób zajmuje cztery razy więcej czasu, niż długość nagrania, a niektóre osoby potrzebują aż 6 godzin na edycję jednogodzinnego odcinka. Czy można ten proces usprawnić? Tak, jest na to kilka sposobów.
Oczywiście najwięcej czasu zaoszczędzisz zlecając edycję nagrań innej osobie. Jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli Ci całkowicie skoncentrować się na tworzeniu treści, a technicznymi zawiłościami prowadzenia podcastów pozwalasz zająć się osobie z odpowiednim doświadczeniem. Ale nie dla każdego jest to rozwiązanie idealne. Są osoby, które nie chcą bądź nie mogą z różnych względów zlecać edycji nagrań. Dla takich podcasterów mam 3 porady, które mnie i wielu innym podcasterom pozwoliły na znaczne skrócenie procesu edycji nagrań.
Porada 1. Przygotuj się przed nagraniem
Zanim zaczniesz nagrywać odcinek upewnij się, że pomieszczenie i sprzęt zostały odpowiednio przygotowane. Postaraj się maksymalnie pozbyć echa i pogłosu, zamknij okna, trzymaj się z daleka od warczącej lodówki, szczekających psów i dyskoteki u sąsiadów. Ustaw odpowiednio mikrofony i koniecznie nagraj kilka minut dla testów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w Twojej audycji gościsz różne osoby. Każdy ma inny głos i inny sposób mówienia, więc test przed właściwym nagraniem pozwoli Ci na prawidłowe ustawienie mikrofonów i poziomów głośności.
Przygotuj także notatki, wodę i wszystkie inne materiały, które mogą się przydać podczas realizacji nagrania. Na koniec nie zapomnij o słuchawkach. Nagranie odcinka podcastu powinno być na bieżąco monitorowane.
Jeżeli Ty lub Twój gość się pomylicie, powtórzcie całe zdanie, a nie tylko ostatnie słowo. W miejscach pomyłek rób krótkie przerwy, aby łatwiej było wyciąć błędne fragmenty i dokleić te poprawione.

Porada 2. Poznaj swój program
Internet jest pełen informacji i wśród nich na pewno znajdzie się mnóstwo filmów i poradników dotyczących korzystania z programu, którego używasz do edycji swojego podcastu. Obejrzyj przynajmniej kilka filmów. Poznaj swój program, naucz się z niego korzystać. Nie próbuj zgadywać jak działają niektóre funkcje, naucz się z nich korzystać od lepszych od Ciebie.

Porada 3. Słuchaj siebie
Zawsze polecam swoim klientom, aby przynajmniej jedno nagranie edytowali samodzielnie. Nawet wtedy, gdy docelowo edycją nagrań będzie zajmował się ktoś inny. Dlaczego? Bo tylko słuchając swoich nagrań jesteśmy w stanie zwrócić uwagę na nasz sposób mówienia. Ponieważ edytujesz swoje nagrania samodzielnie, stosuj tą poradę za każdym razem. Podczas edycji podcastu zwróć uwagę na charakterystyczne dźwięki namysłu, zająknięcia, często powtarzające się słowa czy zwroty. Możesz je spisywać na kartce i postaraj się je eliminować w kolejnych nagraniach. Możesz policzyć ile “yyyyy” było w pierwszym odcinku i sprawdzić czy kilka odcinków później jest tych dźwięków tyle samo, czy mniej.

Oczywiście powyższe porady nie są jedynymi, które pozwolą skrócić lub uprościć proces edycji nagrań. Ale są najważniejsze i dzięki nim na pewno edycja podcastu stanie się dla Ciebie dużo łatwiejsza i zaoszczędzisz sporo czasu, który będzie można przeznaczyć na tworzenie nowych, lepszych odcinków.
A teraz idź i nagraj coś fantastycznego.